Loading...
Se incarca...

29 Noiembrie - 2 Decembrie 2012, Expozitie de violete africane si Gesneriaceae

29 Noiembrie - 2 Decembrie 2012, Expozitie de violete africane si alte Gesneriaceae, Bucuresti, Romania

Expozitia Nationala de Violete Africane si alte Gesneriaceae din toamna anului 2012 a purtat numele „Picatura Exotica a Sarbatorilor Nationale” si a avut loc in perioada 29 Noiembrie - 2 Decembrie, in incinta Gradinii Botanice "D. Brandza" din Bucuresti.

Denumirea expozitiei a fost inspirata din exoticele violete africane originare din Muntii Uzambara din Africa si sarbatorile nationale din vecinatatea evenimentului: 30 Noiembrie – sfantul Andrei, ocrotitorul spiritual al Romaniei si 1 Decembrie - Ziua Naţională a României.

Afisul Expozitiei

Afish 20121129res

Programul Expozitiei

29 Noiembrie 2012:

10.00 - Deschiderea Expozitiei
13.00 – 14.00: Jurizarea pentru cea mai frumoasa violeta africana si cea mai frumoasa
Gesneriaceae, alta decat violetele africane
14.00 – Workshop “Separarea puilor de violete africane de frunza-mama si plantarea puilor - tinut de Doina”
15.00 – Workshop “Intinerirea violetelor africane prin afundarea in ghiveci - tunit de Doina”

SG100484res


30 Noiembrie 2012:
12.00 – Workshop “Inmultirea, ingrijirea, intinerirea episciilor - tinut de Marmoset”
14.00 – Workshop “Metode de inmultire a sinningiilor, hibridizarea minisinningiilor - tinut de Marmoset”
15.00 – Workshop “Gradina in container – Mini-terrarium - tinut de Marmoset”

SG109293 2

1 Decembrie 2012:
12.00 – Workshop “Ingrijirea achimenesilor – inmultire, ingrijire in perioada de repaus, intrarea in vegetatie - tinut de Georgy”
14.00 – Workshop “Kohleria – inmultire, plantare, udare, perioada de repaus - tinut de Georgy”
15.00 – Workshop “Aranjamente florale – tomnale, de sf. Andrei, de Craciun - tinut de Georgy”

SG109389res

2 Decembrie 2012:

14.00 – Workshop “Inmultirea streptocarpusilor prin frunze si divizarea tufelor”
15.00 – Workshop “Inmultirea violetelor africane - prin frunze, seminte, pui de tulpina si tije
florale. Propagarea chimerelor”
16.00 – Simpatia publicului - stabilirea varietatii castigatoare in urma votului publicului.
Inchiderea expozitiei.

Expozitia a inclus sute de soiuri de violete africane, zeci de episcii, sinningii, kohlerii, streptocarpusi si alte genuri ale familiei Gesneriaceae.

SG100489site

Jurizarea

Din juriu a facut parte:

1. Eugenia Nita, inginer Gradina Botanica

2. Adela Boieriu, inginer sere Gradina Botanica

3. Doina, membru al Clubului nostru.

SG108916res

Categoriile jurizate:

- Violete africane standard

- Violete africane standard variegate

- Violete africane mini si semimini

- Violete africane trail

- Streptocarpusi

- Episcii

- Alte Gesneriaceae

- Gradina in terrarium

Rezultatele jurizarii:

Rezultatele jurizarii:

Categoria "Violete africane standard":

Locul I: LE-Zvezda Mulen Ruzh (E. Lebetskaia)

Saintpulia LE-Zvezda Mulen Ruzh


Locul II: Midnight Twist Sport

Midnight Twist - second best in show standard


Locul III: Reigning Beauty (J. Swift)

Saintpaulia Reigning Beauty - flower


Categoria "Violete africane standard variegate":

Locul I: Festival on Ice (S. Sorano)

Festival on Ice - Best Variegated


Locul II: Ko's Green Dragonfly (S. Ko)

Kos Green Dragonfly - Second Best Variegated


Locul III: LE-Parizhskie Tainy (E. Lebetskaia)

LE-Parizhskie Tainy - E. Lebetskaia




Categoria "Violete africane mini/ semimini":

Locul I: Jolly Orchid (H. Pittman)

Jolly Orchid - Best mini


Locul II: Mac's O'Scarlet O'Harra (G. McDonald)

Macs OScarlet OHarra


Locul III: Mac's Callow Carillion ( G. McDonald)

Macs Callow Carillion - third bestMini




Categoria "Violete africane trail":

Locul I: Candy Fountain (I. Fredette)

Candy Fountain - Best trail


Locul II: Rob's Boolaroo (R. Robinson)

Robs Boolaroo - second best trail


Locul III: Rob's Sticky Wicket (R. Robinson)

Robs Sticky Wicket - third bestTrailer




Categoria "Streptocarpusi":


Locul I: Zvezdnyi Abazhur (V. Paramonov)

Zvezdnyi Apazhur - second best streptocarpus


Locul II: Drako (P. Kleszczynski)

Drako - Best Streptocarpus


Locul III: Split (P. Kleszczynski)

Split - Third Best Streptocarpus




Categoria "Episcia":

Locul I: Silver Skies

Silver Skies - Best Episcia


Locul II: Jim's Sihouette

Jims Silhouette - second best episcia


Locul III: Country Clown

Country Clown - third beste episcia




Categoria "Mini-sinningia":

Locul I: Cindy Ella

Cindy-Ella - Best Sinningia


Locul II: Ozark Rosy Freckles

Ozark Rosy Freckles - second best sinningia


Locul III: Super Orange

Super Orange xSelf




Categoria "Alte Gesneriaceae":

Locul I: Achimenes "Red Elf"

Achimenes Red Elf - Best Gesneriaceae


Locul II: Aeschynanthus "Mira"

Aeschynanthus Mira second best gesneriaceae


Locul III: Kohleria "Rongo"

Kohleria Rongo - third best gesneriaceae




Categoria " Gradina in container":

Locul I: Mini-terrarium cu Episcia "Dudley Silver"+Mini-sinningia "Lisa"+Chamaedorea "Elegance"

Container Garden - best


Locul II: Mini-terrarium cu Gloxinella lindeniana+Mini-violeta "Honey Blue Angel"+Episcia "Spring Simphony"+Episcia "Country Clown"

Container Garden - second best


Locul III: Mini-terrarium cu Episcia "Spring Simphony"+Episcia"Blue Nile"+Episcia "Strawberry Mist"+Hedera "Helix"

Container Garden -  third best

Best in Show: Gloxinella lindeniana (specie)

Rezultatul work-shopului "Aranjament pentru Craciun si Revelion" - Georgy

SG100494res

Participantii expozitiei:

Marmoset a expus episciile din colectia ei, zeci de plante cu frunze in nuante de verde, vernil, verde-crud, bej, crem, auriu, alb, argintiu, ciocolatiu, visiniu, rosu si roz.

Alices Aussie
Black Foot

Black Foot


Butter Oak

Butter Oak episcia


Chocolate Cream

Chocolate Cream


Country Kitten
Cupreata Metallica
Cupreata Silver Sheen
Cupreata Viridifolia

Cupreata viridifolia


Faded Jade
Fanny Haague

Fanny Haague


Gray Lady
Inna
Jim's Antonio
Jim's Canadian Sunset
Jim's Dancing Doll
Jim's Red Wine
Jim's Rose Garden
Jim's Sea of Love
Jim's Silhouette
Kee Wee
Lilacina Viridiafolia

Episcia lilacina viridis


Lime Aide

Lime Aide


Malaysian Ruby

Malaysian Ruby episcia


Moon Light

Moon Light


My Precious

My Precious - valkirias pleant


Pinkiscia

Pinkiscia


Spring Symphony

Spring Symphony - plant


Strawberry Mist

Strawberry Mist


Thad's Homemade Wine
Thad's Lavender Lady
Tigrovaja

Speciile de sinningii au fost curiozitatea expozitiei, o mica parte a naturii salbatice domesticite in casele noastre!

Sinningia aggregata
Sinningia brasiliensis (florianopolis)
Sinningia bulbosa
Sinningia elatior
Sinningia freckles

Iar mini-terarriumurile cu plante din familia Gesneriaceae au constituit atractia tuturor vizitatorilor, toata lumea isi dorea sa incerce sa creasca acasa o gradina in miniatura!

SG109328res

Olivia s-a axat pe violetele cu nuante de rosu si soiuri cu fantasy si i-a iesit nemaipomenit:

ArcturusArcturus res

Equinox

Equinox K. Stork res


Halo's Aglitter

Halos Aglitter LLG - olivias res


Kosmicheskaia Legenda-2

Kosmicheskaia Legenda 2 K. Morev res


LE-Tantsovshitsa

LE-Tantsovshitsa res


Optical Illusion
Ozio
Phobos
Rob’s Vanilla Trail
RS-Barbie
RS-Bog Solntsa
Storm's Eye

Lila a adus caciuli inflorite de violete si streptocarpusi semeti:

Bob Serbin
Cosmic Girl
EK-Boy Bykov
Garnet Halo
Genetic Blush
Taboo

Drako
Split
Franek
6082

Gabriela si-a adus frumusetile spre admiratia publicului:

Goluboi Tuman
Anastasia
Fredette’s Sweet Jenny
Double Black Cherry

Simona ne-a delectat cu pitica Jolly Orchid si curgatoarea Coral Sparkler Trail.

In centrul salii cu violete a fost amenajat un stand tematic de Sfantul Andrei cu aranjamente cu grau incoltit, jerbe de usturoi pentru protejarea de strigoi si papusi din paie pentru vrajile din noaptea lui Sf. Andrei, alaturi de informatii cu traditiile romanilor de aceasta sarbatoare.
Alaturi a fost amenajat un aranjament de Ziua Nationala a Romaniei, cu tricolorul si violete de selectie in culori de rosu, galben si albastru.

Pe parcursul desfasurarii expozitiei, in toate cele 4 zile, vizitatorii au putut vota violeta preferata.
Imediat dupa inchiderea expozitiei a fost anuntata castigatoarea conform votului publicului, si urmatoarele clasate.

Din totalul de 49 de voturi, clasamentul a fost dupa cum urmeaza:

Victorian Flirt Sport 7
Ethel's Wild Side 5
Mac's Callow Carillion 4
Yukako 3
Festival on Ice 3
Utomlennoe Solntse 3
RS-Serdtse Angela 2
Bob Serbin 2
LE-Zvezda Mulen Ruzh 2
Neptune 1
Ian-Metelitsa 1
LiK-Iunnaia Kneazhna 1
Bol's Evening Irja 1
RS-Zelenyi Moch 1
Mac's O'Scarlet O'Harra 1
Goluboi Tuman 1
Neverfloris 1
EK-Boi Bykov 1
Blue Tail Fly 1
RS-Korrida 1

Au fost votate si cateva non-violete: Achimenes Red Elf 2
Streptocarpus Zvezdnyi Abazhur 2
Kohleria Rongo 1
Episcia Strawberry Mist 1
Columnea Carnival 1

La fel, pe parcursul desfasurarii evenimentului, vizitatorii si-au putut lasa impresiile despre expozitie in "Cartea de Oaspeti" a Clubului Roman de Gesneriaceae.

Va multumim tuturor pentru aportul depus si pentru ca ne-ati vizitat!
Va asteptam la urmatoarele noastre expozitii!

SG100486res

author
By

Clubul Roman de Gesneriaceae este locul unde iubitorii de violete africane si alte gesneriaceae, din Romania si nu numai, se reunesc pentru a impartasi bucuriile acestui frumos hobby! Urmariti Clubul Roman de Gesneriaceae pe:

Google+ Twitter Facebook YouTube